Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr LIII/09 z sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Wolinie, która odbyła się w dniu 19 października 2009r.


Protokół nr LIII/09

z sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Wolinie,

która odbyła się w dniu 19 października 2009r.

I. OBECNOŚĆ:

W pięćdziesiątej trzeciej sesji Rady Miejskiej uczestniczyło 14 radnych. Listy obecności są załącznikiem nr 1 do protokołu.

II. PORZĄDEK OBRAD:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Rozpatrzenie sprawy zbiorowego odprowadzania ścieków w miejscowości Unin.

  4. Wolne wnioski, zapytania i interpelacje radnych.

  5. Zamknięcie obrad.

III. PRZEBIEG OBRAD:

Ad. 1 i 2.

O godzinie 1500 Przewodnicząca Rady Miejskiej - radna Ewa Halicka - otworzyła obrady LIII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, witając radnych i inne osoby obecne na sesji.

Na podstawie listy obecności i złożonych w niej podpisów stwierdziła, że obrady są prawomocne. Rada jest władna do stanowienia i podejmowania uchwał.

Przewodnicząca wnioskowała o przyjęcie porządku obrad.

W wyniku głosowania radni przyjęli zaproponowany porządek. Za przyjęciem porządku głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad. 3.

Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała problemy związane z odprowadzaniem ścieków, z jakimi borykają się mieszkańcy Unina. Z dniem 31 sierpnia br. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję wstrzymującą użytkowanie instalacji do odprowadzania ścieków do wód powierzchniowych rzeki Dziwny z oczyszczalni we wsi Unin, należącej do Spółdzielni Eksploatacyjnej „Nowa” w Likwidacji. Poziom zanieczyszczenia ścieków oraz mała efektywność pracy eksploatowanego osadnika Inhoffa powodują, że odprowadzane ścieki silnie zanieczyszczają środowisko wodne i gruntowe w rejonie ich wylotu do rowu.

Radny Mieczysław Rybakowski wyjaśnił, że mieszkańcy bloków w Uninie zwrócili się do Rady Miejskiej o jak najszybszą pomoc w rozwiązaniu gospodarki ściekowej. Sugerował, aby

oczyszczalnię wraz z odprowadzaniem ścieków przejął Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie, ponieważ Spółdzielnia Eksploatacyjna jest w stanie likwidacji. Mieszkańcy nie mają gdzie wpłacać rachunków za odprowadzanie ścieków. W trakcie prowadzonych rozmów z p.Waldemarem Zeuschnerem, który jest stroną w tej sprawie doszło do wstępnego porozumienia dotyczącego użyczenia jego gruntów, sąsiadujących z działką zabudowaną oczyszczalnią ścieków.

2.

Przewodnicząca Rady Miejskiej przypomniała, że p.Małgorzata Zabrodzka - Likwidator Spółdzielni Eksploatacyjnej „Nowa” w Uninie zwracała się do Burmistrza w Wolinie o przejęcie osadnika przez gminę, ponieważ nawet po jego modernizacji Spółdzielnia nie sprosta wszystkim wymogom związanym z jego eksploatacją. Do tej pory Burmistrz nie wywiązał się z ustaleń, jakie wcześniej zostały podjęte. Nie doszło też do porozumienia z p.Zeuschnerem.

Pan Waldemar Zeuschner podkreślił, że żadne konkretne działania ze strony gminy nie zostały podjęte w stosunku do jego gruntów. Nie otrzymał żadnej propozycji dotyczącej użyczenia jego terenu np. na okres tymczasowy - do czasu radykalnego rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej w Uninie. Sąsiedztwo z działką zabudowaną oczyszczalnią ścieków powoduje zanieczyszczanie wód przylegających do jego nieruchomości, związane z powierzchniowym odpływem ścieków rowem ściekowym przebiegającym przez jego grunty. W wyniku zmian poziomu wód rzeki Dziwny za pośrednictwem lokalnej kanalizacji burzowej następuje wnikanie zanieczyszczeń z rejonu wylotu z osadnika do stawu na terenie jego nieruchomości. Następuje degradacja nieruchomości, stanowiącej zespół parkowo-pałacowy objęty opieką konserwatora zabytków.

Burmistrz podkreślił, że wszystkie drogi prowadzą przez teren będący własnością p.Zeuschnera i stanowi to dodatkową trudność w rozwiązaniu problemu. Gdyby właściciel wyraził zgodę, aby ułożyć pod ziemią rurociąg odprowadzający oczyszczone ścieki, sprawa Unina byłaby rozwiązana.

Pan Zeuschner stwierdził, że takie rozwiązanie mogłoby być tymczasowe, a nie docelowe.

Burmistrz dodał, że docelowe rozwiązanie, jakie sugeruje radny Rybakowski - doprowadzanie ścieków z Unina do oczyszczalni w Wolinie jest bardzo kosztowne i Rada Miejska będzie miała ogromny problem z wyasygnowaniem na ten cel z budżetu gminy około 5 mln zł.

Radny Mieczysław Rybakowski podkreślił, że dzisiejsza sesja została zwołana, aby pomóc mieszkańcom Unina. Tymczasowo może funkcjonować osadnik Inhoffa, który powinna przejąć gmina, a w przyszłości należy zabiegać o środku unijne na radykalne rozwiązanie sprawy.

Radny Marian Roszak zapytał Burmistrza, czy osobiście rozmawiał z p.Zeuschnerem w sprawie rozwiązania problemu ścieków, czy tylko za pomocą korespondencji?

Właściciel nieruchomości stwierdził, że do tej pory nie były podjęte konkretne kroki przez Burmistrza, a on nie jest zainteresowany sprzedażą żadnej części swojego gruntu. Zainteresowany jest rozwiązaniem tymczasowym, do momentu wybudowania przez niego obiektu rekreacyjnego. Istnieje zagrożenie, że w przyszłości inni inwestorzy zaczną podłączać się do rury odprowadzającej ścieki.

Na pytanie radnego Rybakowskiego, czy ZGKiM może zająć się sprawą ścieków w Uninie i przyjmować opłaty za ścieki Burmistrz odpowiedział, że przejęcie przez gminę nie rozwiąże problemu. Zaprezentował mapę z usadowieniem zbiornika i położeniem gruntów p. Zeuschnera. Zaproponował uzupełnienie treści projektu uchwały o termin likwidacji zbiornika i podłączenia kanalizacji do oczyszczalni w Wolinie. Burmistrz podkreślił, że wcześniej zgłaszał problem unormowania statusu prawnego nieruchomości zabudowanych urządzeniami służącymi do odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych. Rada Miejska podejmując uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia działki w Uninie zabudowanej osadnikiem Inhoffa, nie spełniającym wymogów ochrony środowiska, nie uwzględniła kosztów związanych z ewentualnym płaceniem przez gminę kar z tytułu zanieczyszczania.

Przewodnicząca RM zarzuciła Burmistrzowi, że do tej pory niewiele poczynił, aby rozwiązać ten nabrzmiały problem ścieków w Uninie i nie wystąpił z żadnym projektem uchwały, dotyczącym tej kwestii.

3.

Radny Mieczysław Rybakowski dodał, że Burmistrz nie wywiązuje się zapisów uchwały budżetowej. W budżecie zapisana jest kwota 200 tys. zł na budowę świetlicy w Uninie. Można było te pieniądze przeznaczyć na oczyszczalnię w tej miejscowości. Apelował, aby pomóc mieszkańcom i naprawić dotychczasowe błędy.

Radny Konrad Janson podkreślił, że rozwój gminy powstrzymuje brak oczyszczalni. Jest dużo działek budowlanych, a potencjalni inwestorzy nie mają możliwości odprowadzania nieczystości. Należy już dziś rozpocząć procedurę rozbudowy kanalizacji sanitarnej i ściekowej z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni w Wolinie, która obecnie wykorzystywana jest tylko w 20%. Trzeba docelowo rozwiązać ten problem i podłączać kolejne wioski do oczyszczalni. Dla realizacji tego zamierzenia należałoby np. zaciągnąć kredyt.

Przewodnicząca ogłosiła przerwę w obradach.

Po krótkiej przerwie wznowiono obrady.

Przewodnicząca Rady zaproponowała, aby Burmistrz Wolina wystąpił z pismem do p.Zeuschnera na dzierżawę części jego działki na około 4 lata w celu możliwości ułożenia rury kanalizacyjnej do odprowadzania oczyszczonych ścieków z osadnika Inhoffa. Do Likwidatora Spółdzielni Eksploatacyjnej w Uninie wystosuje pismo w sprawie przejęcia sieci kanalizacji deszczowej od spółdzielni, po uprzednim podjęciu przez nią stosownej uchwały. Do Rady Miejskiej skieruje projekt uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na ten cel.

Radny Mieczysław Rybakowski zaproponował podjęcie uchwały w dotychczasowej wersji z uzupełnieniem uzasadnienia o zdanie zobowiązujące spółdzielnię do podjęcia stosownej uchwały o przekazanie kanalizacji deszczowej na rzecz gminy.

Dyrektor ZGKiM - p.Marek Matys - podkreślił, że można przejąć kanalizację po uprzednim zinwentaryzowaniu przez Spółdzielnię „Nowa” sieci i pozostałych elementów, aby Zakład mógł ją eksploatować.

Zastępca Burmistrza zaznaczył, że problem Unina istnieje od lat. Intencją Burmistrza jest unormowanie tej sprawy. Nie można jednak zobowiązywać Burmistrza do przejmowania czegoś, co nie jest prawnie uregulowane i nie ma na to przeznaczonych środków finansowych. Zaproponował, aby w uchwale znalazł się zapis gwarantujący niezbędne pieniądze na realizację przedsięwzięcia.

Przewodnicząca Rady Miejskiej zgłosiła wniosek o dopisanie w projekcie uchwały § 4 o treści: „Zobowiązuje się Burmistrza Wolina do przejęcia sieci kanalizacji deszczowej od Spółdzielni Eksploatacyjnej „Nowa” w Likwidacji, po podjęciu przez nią stosownej uchwały”.

W wyniku głosowania poprawka została podjęta większością głosów - 13 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Po dyskusji dotyczącej zabezpieczenia funduszy na rozwiązanie problemu zbiorowego odprowadzania ścieków w Uninie, Przewodnicząca zawnioskowała dopisanie w uzasadnieniu uchwały zdania o treści: „Rada Miejska w Wolinie zobowiązuje się zabezpieczyć środki finansowe do realizacji w/w zadań”.

Za wprowadzeniem poprawki głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

W wyniku głosowania uchwała w sprawie modernizacji i przejęcia osadnika Inhoffa w Uninie wraz z poprawkami została podjęta większością głosów - 13 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

4.

Ad. 4

W wolnych wnioskach radny Marek Stranc zapytał, kiedy będzie budowany zbiornik w Draminie, na co uzyskał odpowiedź Z-cy Burmistrza, że po zakończeniu takiej inwestycji w Wiejkowie.

Sołtys z Domysłowia zapytał, kiedy rozpocznie się remont dachu na świetlicy wiejskiej, czy prawdą jest, że zakupy towarów do remontu świetlicy może dokonywać tylko p.Celiński?

Burmistrz odpowiedział, że odpowie sołtysowi po przeanalizowaniu budżetu ze Skarbnikiem Gminy.

Na pytanie sołtysa z Unina, kiedy będzie zalany fundament pod świetlicę Burmistrz odpowiedział, że nie zna dokładnie stanu rzeczy, ale prace będą rozpoczęte.

Ad. 5.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodnicząca Rady Miejskiej o godz. 1710 zamknęła obrady pięćdziesiątej trzeciej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie.

PRZEWODNICZĄCA RADY

Protokołowała: B. Szubert

EWA HALICKA

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Konieczny 21-06-2010 11:46
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Rafał Gołębiowski 21-06-2010
Ostatnia aktualizacja: - 21-06-2010 11:46