Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

UCHWAŁA NR XIX/222/04 RADY MIEJSKIEJ W WOLINIE z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie zaopiniowania projektu planu ochrony Wolińskiego Parku Narodowego na lata 2005 - 2024.


UCHWAŁA NR XIX/222/04

RADY MIEJSKIEJ W WOLINIE

z dnia 15 czerwca 2004 r.

w sprawie zaopiniowania projektu planu ochrony

Wolińskiego Parku Narodowego na lata 2005 - 2024

Na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. roku o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92 poz. 880) uchwala się, co następuje:

§ 1. Opiniuje się przedłożony przez Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego projektu planu ochrony Wolińskiego Parku Narodowego na lata 2004 - 2024 w sposób wyrażony w załączniku do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Wolina.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady

Ewa Halicka

załącznik do uchwały

NR XIX/222/04 RADY MIEJSKIEJ W WOLINIE z dnia 15 czerwca 2004r.

Uwagi dotyczące projektu planu ochrony Wolińskiego Parku Narodowego na lata 2004 - 2024:

  1. W rozdziale 4.1 pkt 1 pod lp. 1 w opisie sposobów ochrony znajduje się zapis „Współudział w zasilaniu w wodę miasta Międzyzdroje z ujęcia w Kodrąbku” powtórzony w pkt 2 tego samego rozdziału pod lp. 1 w opisie sposobów ochrony proponuje się przeredagowanie tego zapisu na treść: „Współudział w zasilaniu w wodę gmin Związku Gmin Wyspy Wolin (Wolin, Międzyzdroje, Dziwnów) z ujęcia w Kodrąbku”.

Zapis ten pełniej odzwierciedla istniejące potrzeby i oczekiwania w zakresie zabezpieczenia w wodę pitną mieszkańców trzech gmin. Problem zaopatrzenia w wodę pitną występuje zarówno w miejscowościach centralnie położonych w gminie Wolin, w samym mieście Wolinie, Międzyzdrojach czy gminie Dziwnów, która korzysta już z ujęcia wody pitnej na terenie gminy Wolin. Założeniem funkcjonowania w przyszłości wszystkich stacji ujęć jest ich połączenie w system pierścieniowego zasilania umożliwiający większe bezpieczeństwo zasilania i bardziej racjonalne korzystanie z istniejących zasobów, ograniczające zjawisko przeeksploatowania szczególnie w szczycie sezonu letniego.

Zapis w redakcji autorów planu sugeruje, że jedynym beneficjentem wody z Kodrąbka jest miasto Międzyzdroje, co jest niedopuszczalnym w naszym odczuciu uproszczeniem.

  1. Analogicznie w rozdziale 9.1 Ustalenia do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w ust. 2 pkt 4 proponuje się zapis „zasilić ujęcie wodne w Międzyzdrojach poprzez budowę wodociągu projektowanego ujęcia w Kodrąbku przez Warnowo” zmienić na treść: „zasilić z projektowanego ujęcia w Kodrąbku za stacją ujęć w Warnowie miejscowości gmin ZGWW w pierwszym etapie Warnowo, Ładzin, Międzyzdroje, Wolin i dalszych”.

  2. W rozdziale 4.1 pkt 2 pod lp. 4 w opisie sposobów eliminacji zagrożeń zewnętrznych proponuje się wykreślić zapis: „prowadzenie nowej zabudowy w odległości min. 50 m od granicy Parku”.

  3. W rozdziale 7.1.2. pkt 3 nie dopuszczono do użytkowania obejmującego rybactwo, wędkowanie oraz rekreację w jeziorach Pojezierza Warnowsko - Kołczewskiego. Postulaty w tej sprawie są systematycznie wnoszone przez miejscową ludność, dla której najistotniejszą byłaby zgoda na urządzenie lokalnego kąpieliska głównego w miejscowości Warnowo. Wydaje się, że dopuszczenie do użytkowania w ten sposób jezior Warnowskich nie spowoduje dużego zagrożenia dla składników przyrody a doprowadzi do likwidacji istniejących dzikich kąpielisk nieprzygotowanych do pełnienia tej funkcji bez zaplecza sanitarnego, określenia stref kąpieli, co spowoduje pozytywną ocenę miejscowej ludności.

Postulaty mieszkańców obejmują również rozpatrzenie możliwości turystyki kajakowej, jako najmniej ingerującej w środowisko.

  1. W rozdziale 8 dotyczącym obszarów i sposobów ich udostępniania dla celów turystycznych, naukowych i edukacyjnych proponuje się rozwinięcie zagadnienia ścieżek rowerowych i ewentualne przeprowadzenie ich wzdłuż istniejących ciągów komunikacyjnych tj. drogi wojewódzkiej Wisełka - Międzyzdroje jak również uwzględnienie możliwości uprawiania turystyki konnej na wyznaczonych przez Park trasach.

  2. W rozdziale 8.3.1 dotyczącym lokalizacji obiektów infrastruktury turystycznej i edukacyjnej w zarządzie Parku wnosi się o zmianę w pkt 26 w zakresie Opisu technicznego na treść „obsługa ruchu turystycznego przy plaży z uwzględnieniem możliwości dojścia i dojazdu do plaży ekologicznymi środkami transportu o napędzie elektrycznym a w kolumnie Realizujący, Uwagi zastąpić istniejącą treść na zapis „Modernizacja istniejących obiektów w celu zabezpieczenia obsługi korzystających z plaży (sanitariaty, Bar, punkt medyczny, zaplecze dla ratowników).

  3. W rozdziale 9.1 Ustalenia do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w ust. 3 pkt 2 proponuje się przeredagować zapis w następujący sposób „dążyć do ograniczenia ruchu, zwłaszcza tranzytowego taboru ciężarowego na drodze nr 102 Międzyzdroje - Wisełka”.

  4. W rozdziale 9.1 Ustalenia do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego proponuje się wykreślić zapis ust. 4 pkt 1 „należy zachować i chronić układ istniejących drobnych śródpolnych płatów leśnych” oraz zapis ust. 4 pkt 2 „należy zachować i chronić istniejące płaty zbiorowisk nieleśnych” jako nieuprawnioną ingerencję w sposób korzystania z prywatnych własności. Rolnicy prowadzą działalność komercyjną i w ślad za ograniczeniami związanymi ze sposobem korzystania z gruntów rolnych powinny być stworzone odpowiednie zachęty finansowe.

  5. W rozdziale 9.1 Ustalenia do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w ust. 4 pkt 4 proponuje się uszczegółowić zapis do następującego: „w przypadku modernizacji dróg i budowy nowych wykonywać w celu umożliwienia migracji zwierząt odpowiednie konstrukcje (przepusty, przejścia) w uzasadnionych miejscach w ciągach dróg przecinających obszar wyspy Wolin, z wyjątkiem dróg gminnych”.

  6. W rozdziale 9.1 Ustalenia do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wnioskuje się o usunięcie ust. 5 pkt 1 i pkt 2 z uwagi na fakt, że dotyczą obszarów poza granicami Parku i powinny być podane jako sugestie do planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Wolin.

  7. Wnosi się o uwzględnienie w planie ochrony Wolińskiego Parku Narodowego zapisów porozumienia z dnia 28 września 1995 r. zawartego pomiędzy Zarządem Miejskim w Wolinie a WPN.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Stanisław Łaszcz 07-07-2004 13:41
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 07-07-2004
Ostatnia aktualizacja: - 07-07-2004 13:41