Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr XXIV/08 z sesji Rady Miejskiej w Wolinie, która odbyła się w dniu 10 marca 2008r.


Protokół nr XXIV/08

z sesji Rady Miejskiej w Wolinie,

która odbyła się w dniu 10 marca 2008r.

I. OBECNOŚĆ:

W dwudziestej czwartej sesji Rady Miejskiej uczestniczyło 14 radnych. Listy obecności są załącznikiem nr 1 do protokołu.

II. PORZĄDEK OBRAD:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Wolin na 2008r.;

    1. opinie komisji Rady Miejskiej,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie Gminy Wolin na 2008r. ;

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

c) podjęcie uchwały.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania narkomanii na terenie Gminy Wolin na lata 2008 - 2010

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  2. Podjęcie uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za trudne warunki pracy oraz innych niektórych składników wynagrodzenia i innych świadczeń przysługujących nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wolin;

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

    3. podjęcie uchwały.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zmian do Statutu Gminy Wolin;

    1. opinia Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych,

    2. dyskusja,

    3. podjecie uchwały.

    4. podjęcie uchwały.

  5. Informacje Przewodniczącej o sprawach wniesionych do Rady.

2.

  1. Wolne wnioski, zapytania i interpelacje radnych.

  2. Zamknięcie obrad.

III. PRZEBIEG OBRAD:

Ad. 1 i 2.

O godzinie 1530 Przewodnicząca Rady Miejskiej - radna Ewa Halicka - otworzyła obrady XXIV sesji Rady Miejskiej, witając przybyłe na sesję osoby - radnych, zaproszonych gości i inne osoby obecne na sesji.

Na podstawie listy obecności i złożonych w niej podpisów stwierdziła, że obrady są prawomocne. Rada jest władna do stanowienia i podejmowania uchwał.

Do przekazanego radnym porządku obrad Przewodnicząca RM zawnioskowała wprowadzenie dodatkowych punktów, po dotychczasowym punkcie 9, o treści: „Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej w obrębie Dramino w działce nr 28/35”.

Jako punkt 11 dodać: „Podjecie uchwały w sprawie przystąpienia Miasta i Gminy Wolin do Polskiego Projektu 400 Miast”. Burmistrz uzasadnił potrzebę podjęcia w/w uchwały.

Pozostałe punkty porządku obrad uzyskają odpowiednio nową kolejność.

Za wprowadzeniem zgłoszonych poprawek głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

W wyniku głosowania radni przyjęli zaproponowany porządek obrad wraz z poprawkami. Za przyjęciem porządku głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad. 3.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, iż protokół z dwudziestej trzeciej sesji Rady został sporządzony zgodnie z wymogami Statutu Gminy i był wyłożony do wglądu w Biurze Rady Miejskiej. Radni nie wnieśli uwag do protokołu. W związku z tym wnioskowała o przyjęcie protokołu z XXIII sesji RM bez odczytywania.

Na wniosek Przewodniczącej protokół z dwudziestej trzeciej sesji Rady Miejskiej został przyjęty bez odczytywania. Za głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.


Ad. 4.


Radni zapoznali się z opinią Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych do projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Wolin na 2008r. (zał. nr 2, p. 1).

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - radny Mieczysław Rybakowski - odczytał opinię Komisji Rewizyjnej z dnia 22 stycznia 2008r. do projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy i Miasta Wolin na 2008r. (zał. nr 3)

Przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa przedstawił opinię Komisji z dnia 24 stycznia 2008r. do projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu GiM Wolin na 2008r. (zał. nr 4 p. 3).

W dyskusji głos zabrał radny Marian Roszak. Podkreślił, że przedłożony przez Burmistrza projekt budżetu na 2008r. nie jest nastawiony na inwestycje i rozwój gminy. Brakuje pozycji

3.

konkretnych inwestycji. Nie zostały uwzględnione wnioski składane do budżetu. Jest to projekt budżetu bez ambicji.

Burmistrz podkreślił, że funkcjonujący system dopłat unijnych wymaga przygotowania konkretnych projektów do poszczególnych programów, które mogą być uruchomione pod koniec roku. Stronami przygotowywanych programów są przede wszystkim sołectwa np. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym oś 4 Leader, Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. Chce również umieścić do realizacji budowę drogi Gogolice - Zagórze. Jest jeszcze szereg innych przedsięwzięć, np. ramach gospodarki odpadami realizowane jest przystąpienie naszej gminy do Związku R-21. Realizowana jest na terenie Zakladu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przesypownia odpadów.

Cała specyfika tego projektu budżetu polega na tym, że jest przygotowywanych około 20 programów, na które muszą być w budżecie zabezpieczone środki finansowe i w odpowiednim momencie uruchomione. Około 30 zadań na terenie naszej gminy będzie realizowanych przez Związek Gmin Wyspy Wolin w ramach gospodarki wodno-ściekowej. Dzisiaj trudno powiedzieć, które przedsięwzięcie będzie najpierw realizowane. Jest przygotowywana dokumentacja.

Radny Marian Roszak podkreślił, iż nie ma gwarancji, że gmina otrzyma środki unijne, o jakie zabiega. Nie będzie żadnych inwestycji i co dalej?

Burmistrz odpowiedział, że jeśli nie uda się zrealizować tych zamierzeń, to środki zostaną. Teraz jednak należy zabezpieczyć od 20 do 50% pieniędzy ze środków gminnych.

Przewodnicząca Rady Miejskiej zaznaczyła, że wcześniej należało zaplanować np. inwestycję wodno-kanalizacyjną Wisełki. Do tej pory byłaby zrealizowana i można było rozpocząć kolejną inwestycję.

Radny Konrad Janson stwierdził, że w dziale 900 budżetu - gospodarka komunalna i ochrona środowiska zostały ponownie umieszczone pozycje, które już zostały zrealizowane. Również w dziale 010 - rolnictwo i łowiectwo powtarzają się te same pozycje. Po co więc znowu wpisuje się je?

Burmistrz wyjaśnił, że budżet był składany w listopadzie ub.r. i do tej pory mogły być zrealizowane niektóre pozycje.

Radny Mieczysław Rybakowski podkreślił, że przedłożony przez Burmistrza projekt na 2008r. zawiera mało treści w zakresie konkretnych inwestycji, co nie przyczyni się do rozwoju gminy. W związku z tym, w imieniu Klubu Radnych na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Wolin - jako Przewodniczący Klubu - złożył wniosek w sprawie dokonania zmian w projekcie budżetu Gminy i Miasta Wolin na 2008r. Wniosek, składający się z 20 stron stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

Radni rozpoczęli czytanie poszczególnych zmian do zaproponowanego przez Burmistrza projektu budżetu.

Po odczytaniu zmian w dziale 750 - administracja publiczna - ogłoszono przerwę w obradach.

Po przerwie wznowiono obrady. Radni kontynuowali odczytywanie wniosku Klubu.

Po odczytaniu zmian w dziale 700 - gospodarka mieszkaniowa - ogłoszono ponownie przerwę.

Po zakończeniu odczytywania wniosku rozpoczęła się dyskusja.

Radny Konrad Janson zwrócił uwagę, że do dzisiaj nie ma rozliczenia poszczególnych jednostek OSP, mimo wystosowania pisma w tej sprawie. Dopiero dzisiaj Zarząd OSP przekazał propozycje do projektu budżetu. W rozdziale 801 - oświata i wychowanie - nie została uwzględniona przez Burmistrza kwota 15 tys.zł na remont dachu w szkole w Dargobądzu.

4.

Radna Maria Bednarczyk zaproponowała w dziale 921 uwzględnić zapis, dotyczący modernizacji obiektu po byłym przedszkolu w Ostromicach nie na świetlicę wiejską, a na wiejski dom kultury.

Radny Jan Frankowski stwierdził, że kwota 100.000 zł na przekształcenie byłego przedszkola w świetlicę wiejską jest stanowczo za wysoka w porównaniu ze środkami przeznaczonymi na remont obiektu zabytkowego (kaplica na cmentarzu komunalnym) w Wolinie, tj. 50 tys. zł. Nie od razu powinna zostać przekazana tak duża kwota na obiekt w Ostromicach.

Przewodnicząca Rady Miejskiej zapytała Panią Ewę Grzybowską - kierownika Ośrodka Kultury w Wolinie o procedurę przekształcenia świetlicy wiejskiej w wiejski ośrodek kultury.

Pani Grzybowska odpowiedziała, że w tej sprawie powinna zostać podjęta uchwała RM.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej - Pani Małgorzata Klimkowska - stwierdziła, że zmniejszenie kwoty w pozycji „paczki dla najuboższych” w dziale 852 - pomoc społeczna - ograniczy ilość korzystających do tej pory z tej formy pomocy, w tym dożywianie dzieci.

Burmistrz podkreślił, że budżet gminy jest swoistą grą interesów, gdzie ścierają się koncepcje RM i Burmistrza. Rada wyartykułowała swoją koncepcję i te propozycje umieściła w budżecie. Ścisłe określenie zadań przez Radę Miejską powoduje, że inicjatywa Burmistrza została wyhamowana. Potrzeby społeczne są tak olbrzymie, a środki finansowe bardzo ograniczone. Zaproponował zorganizować druga część sesji, aby wprowadzić zaproponowane przez Radę zmiany. Burmistrz zaznaczył, że RM stoi na stanowisku, że przy tylu potrzebach należy zabezpieczyć pieniądze na wiele inwestycji, nawet nie leżące w gestii gminy. Remont kościoła Św.Mikołaja w Wolinie nie jest zadaniem własnym gminy. RIO zakwestionuję tę pozycję.

Przewodnicząca Rady Miejskiej stwierdziła, że jest to remont zabytku.

Ulica Krzywoustego w Wolinie jest drogą powiatową, jak i budowa chodnika w Kołczewie powinna być realizowana przez powiat. Do tej pory, przy nie zatwierdzonym budżecie Burmistrz mógł wydawać z budżetu 1/12 zaplanowanych w budżecie środków. Jak to się ma z obecnie przedstawionym przez RM budżetem?

Przewodnicząca RM poinformowała, że 1/12 dotyczy niezbędnych wydatków, związanych z bieżącym funkcjonowaniem, np. wydatki na płace, a nie na promocję.

Zaplanowanie w budżecie wydatków związanych z zakupem oprogramowania wraz ze stanowiskiem komputerowym dla ZGKiM do obsługi wspólnot mieszkaniowych nie ma uzasadnienia. Dyrektor ZGKiM nie występował z takim wnioskiem.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że dyrektor ZGKiM występował z wnioskiem o 350.000 zł na II etap przesypowni, a Pan Burmistrz przekazał 100.000 zł, czyli nie liczy się z wnioskami swoich kierowników jednostek podległych.

W sprawie remontu dachu przy ul. Świerczewskiego w Wolinie Burmistrz podkreślił, że wcześniej informował na sesji, iż po uregulowaniu stanu prawnego zostaną rozpoczęte prace.

Przewodnicząca stwierdziła, że dawno można było prawnie uregulować sprawę i wyremontować dach. Pieniądze przeznaczone na remont zostały wydane na coś innego.

Zarzuty pod adresem nie kontynuowania budowy kaplicy cmentarnej w Wolinie są bezzasadne, gdyż to klub radnych nie uwzględnił tej pozycji w budżecie ubiegłego roku.

Przewodnicząca przypomniała, że to Burmistrz zaproponował wykreślenie tej pozycji, a remontowanie starej kaplicy.

Burmistrz podkreślił, że szatnia sportowa w Piaskach Wielkich jest w małym stopniu wykorzystywana i dalsze finansowanie w ten obiekt nie jest uzasadnione.

5.

Przewodnicząca zaznaczyła, że albo RM została wprowadzona w błąd w sprawie funkcjonowania obiektu w Piaskach Wielkich, albo Burmistrz nie jest zorientowany, w jakim stopniu młodzież korzysta z budynku.

Burmistrz stwierdził, że zaplanowane przez Radę Miejską zwiększone o ponad 1,3 mln zł przychody do budżetu z tytułu sprzedaży nieruchomości gminnych dają małe szanse ich uzyskania. Zbilansowanie przychodów i wydatków będzie bardzo trudne. Skutkować to może nie wykonaniem zaplanowanych przez RM zadań budżetowych, przez co zostanie pogłębiony deficyt.

Radny Konrad Janson zaproponował w dyskusji wykreślenie kwoty 10 tys. zł na stronie 6 w pozycji - zakup oprogramowania dla ZGKiM i 28 tys. zł w dziale 01 - budowa sieci wodociągowej z Korzęcina do Jarzębowa.

Przewodnicząca Rady Miejskiej ogłosiła przerwę w obradach.

Po przerwie wznowiono obrady.

Przewodnicząca Rady Miejskiej zgłosiła autopoprawkę do wniosku Klubu Radnych na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Wolin. Z uwagi, że Przewodniczący Klubu, zgłaszając wnioski uwzględnił wszystkie zmiany po stronie wydatków, stąd wniosek o zwiększenie wydatków o 1.300.090 zł jest bezprzedmiotowy. W imieniu Klubu wnioskowała o wykreślenie w części tabelarycznej ostatniej pozycji - deficyt budżetowy 1.300.090 zł. Niedobór w powyższej kwocie pokryć ze sprzedaż działki nr 22 w obrębie 2 Wolina i działek w obrębie Wisełki.

Ponadto we wcześniej przedłożonych wnioskach Klubu Radnych na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Wolin wniesiono dodatkowe zmiany.

Przewodnicząca odczytała kolejno wszystkie dodatkowe autopoprawki do budżetu - zał. nr 6 do protokołu.

W wyniku głosowania wszystkie dodatkowe autopoprawki zgłoszone przez Klub Radych zostały przyjęte większością głosów. Za głosowało 12 radnych, 1 wstrzymał się od głosu, 2 radnych nie głosowało.

W głosowaniu wniosku Klubu Radnych w sprawie dokonania zmian w projekcie budżetu Gminy i Miasta Wolin na 2008r. wraz z przegłosowanymi wcześniej autopoprawkami wzięli udział wszyscy obecni na sesji radni. Za przyjęciem zmian wraz z autopoprawkami głosowało 12 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

W wyniku głosowania uchwała wraz z przegłosowanymi poprawkami została podjęta większością głosów. Za uchwałą głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XXIV/214/2008 stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.

Ad. 5.

Po wysłuchaniu opinii Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych do projektu uchwały w sprawie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie Gminy Wolin na 2008r. (zał. nr 2 p. 2) Przewodnicząca Rady Miejskiej zgłosiła poprawkę, aby szczegółowy plan wydatków nie stanowił załącznika do Gminnego programu profilaktyki, lecz był załącznikiem do uchwały. W związku z tym należy również do projektu uchwały dodać § 2 o treści: „Przyjmuje się do realizacji szczegółowy plan

6.

wydatków związanych z realizacją zadań wynikających z Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie Miasta i Gminy Wolin na 2008r., stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały”.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Za wnioskiem głosowało 14 radnych.

W wyniku głosowania uchwała wraz z przegłosowanymi poprawkami została podjęta jednogłośnie. Za uchwałą głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XXIV/215/2008 stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.

Ad. 6.

Po wysłuchaniu opinii Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych (zał. nr 2 pkt 3) do projektu uchwały w sprawie gminnego programu przeciwdziałania narkomanii na terenie Gminy Wolin na lata 2008 - 2010, radni większością głosów podjęli uchwałę Nr XXIV/216/08 w powyższej sprawie (zał. nr 9 ). Za uchwałą głosowało 13 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad. 7.

Po zapoznaniu się z opinią Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych do projektu uchwały w sprawie gminnego programu przemocy w rodzinie - zał. nr 2, p. 4 jednogłośnie podjęto uchwałę w powyższej sprawie - 14 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Uchwała Nr XXIV/217/2008 jest załącznikiem nr 10 do niniejszego protokołu.

Ad. 8.

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych przedstawił opinię do projektu uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za trudne warunki pracy oraz innych niektórych składników wynagrodzenia i innych świadczeń przysługujących nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wolin (zał. nr 2, p. 5).

Radni większością głosów podjęli uchwałę w powyższej sprawie. Za uchwała głosowało 13 radnych, przy jednym nie głosującym. Uchwała Nr XXIV/218/2008 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Ad. 9.

Radni wysłuchali opinii Komisji Oświaty, Kultury, Spraw Społecznych i Organizacyjnych do projektu uchwały w sprawie przyjęcia zmian do Statutu Gminy (zał. nr 2 p. 6).

Radny Konrad Janson zaproponował nie rozpatrywanie tego punktu na obecnej sesji z powodu nieobecności wnioskodawcy projektu uchwały.

W wyniku głosowania - 14 głosów za - zdjęto ten punkt z porządku obrad sesji.

Ad. 10.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej w obrębie Dramino w działce nr 28/35. Za uchwałą głosowało 14 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Uchwała Nr XXIV/219/2008 jest załącznikiem nr 12 do protokołu.

7.

Ad. 11.

Radna Cecylia Rolińska zgłosiła kandydaturę Przewodniczącej RM - Ewę Halicką - na koordynatora programu pod nazwą „Polski Projekt 400 Miast”.

Burmistrz Wolina zgłosił kandydaturę p.Barbary Szubert. Obie panie wyraziły na to zgodę. W wyniku głosowania - 11 głosów za, 2 wstrzymujących się, 1 radny nie głosował, radna Ewa Halicka została wybrana na koordynatora.

Za uchwałą w sprawie przystąpienia Miasta i Gminy Wolin do Polskiego Projektu 400 Miast głosowało 13 radnych, przy jednym nie biorącym udziału w głosowaniu.

Uchwała Nr XXIV/220/2007 stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

Ad. 12.

Przewodnicząca Rady Miejskiej poinformowała, że w okresie między sesjami nie wpłynęły do Biura Rady żadne pisma. W związku z tym nie przekazała radnym żadnych informacji w tym zakresie.

Ad. 13.

Radny Konrad Janson wnioskował o przekazanie świetlicy w Warnowie i włączenie w strukturę Ośrodka Kultury Miasta i Gminy Wolin.

Wnioskował również, aby Informator Rady Miejskiej w Wolinie i Burmistrza Wolina ukazywał się nie częściej niż raz na kwartał.

Radny Marian Roszak zawnioskował, aby Burmistrz raz na kwartał przekazywał radnym informację o realizacji zadań budżetowych.

Przewodnicząca Rady Miejskiej przekazała informacje mieszkańców, że nie otrzymują w terminie odpowiedzi na pisma skierowane do Urzędu Miasta.

Sołtys Zastania - Pani Maria Ratyńska - zapytała o możliwość zwracania sołtysom uczestniczącym w sesji kosztów przejazdu.

Przewodnicząca odpowiedziała, że RM zajmie się tą sprawą.

Marian Zych - członek Rady Sołeckiej w Ładzinie - zapytał, kiedy zostaną przekazane grunty w centrum wsi na rzecz sołectwa.

Przewodnicząca odpowiedziała, że sprawa zostanie rozpatrzona na następnej sesji RM.

Sołtys wsi Zagórze - Pan Bronisław Grocholski - wnioskuje o wyrównanie drogi powiatowej z Gogolic do Zagórza.

Przewodnicząca odpowiedziała, że w tej sprawie wiele razy były rozmowy ze Starostwem Powiatowym w Kamieniu Pomorskim i nie osiągnięto zamierzonego skutku.

Burmistrz Wolina podkreślił, że w sprawie częstotliwości ukazywania się Informatora RM i Burmistrza należy przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców. Wnosi, aby sołtysi skonsultowali się z mieszkańcami swoich sołectw i na następnej sesji przekazali informację na temat, w jakim cyklu powinien być wydawany Informator - czy raz na kwartał, czy jak do tej pory raz w miesiącu. Obowiązkiem Burmistrza jest informowanie społeczeństwa o działalności samorządowej.

Radny Konrad Janson stwierdził, że Burmistrz na propagandę sukcesów Burmistrza nie będą trwonione pieniądze publiczne.

8.

Ad. 14.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodnicząc Rady Miejskiej zamknęła o godz. 1915 obrady dwudziestej czwartej sesji Rady Miejskiej w Wolinie.

Protokołowała:

Barbara Szubert

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Konieczny 25-04-2008 13:16
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Konieczny 25-04-2008
Ostatnia aktualizacja: - 25-04-2008 13:16