Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr XVI/07 z nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie, która odbyła się w dniu 22 sierpnia 2007 r.


Protokół nr XVI/07

z nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie,

która odbyła się w dniu 22 sierpnia 2007 r.

  1. OBECNOŚĆ:

W szesnastej sesji V kadencji Rady Miejskiej w Wolinie uczestniczyło 13 radnych. Listy obecności są załącznikiem nr 1 do protokołu.

  1. PORZĄDEK OBRAD

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.

  4. Omówienie spraw związanych z organizacją opieki zdrowotnej w gminie.

  5. Wolne wnioski, zapytania i interpelacje radnych.

  6. Zamknięcie obrad.

III. PRZEBIEG OBRAD

Ad. 1 i 2.

O godz. 1600 Przewodnicząca Rady Miejskiej w Wolinie - radna Ewa Halicka - otworzyła obrady XVI nadzwyczajnej sesji, przywitała radnych, zaproszonych gości, inne osoby obecne na sesji i przekazała prowadzenie obrad Wiceprzewodniczącej Rady - radnej Danucie Szubert .

Przystępując do ustalenia porządku sesji, Wiceprzewodnicząca odczytała pismo radnego Zbigniewa Hanasza (zał. nr 2), dotyczące zwołania sesji. Radny stoi na stanowisku, że obrady zostały zwołane nieprawidłowo. Następnie zapoznała z wnioskiem Klubu Radnych w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej (zał. nr 3) oraz z pismem Przewodniczącej Rady Miejskiej (zał. nr 4).

W związku z pismem radnego Z. Hanasza radny Jan Klonowski zapytał radcy prawnego, czy sesja została zwołana prawidłowo.

Radca prawny Pan Stanisław Różański odniósł się do przepisów zawartych w art. 19 i 22 Ustawy o samorządzie gminnym i w § 14 statutu Gminy Wolin. Z przepisów wynika, że Przewodnicząca może scedować obowiązki na Wiceprzewodniczącą w czasie jej dłuższej nieobecności.

Porządek obrad poddano pod głosowanie. Za jego przyjęciem głosowało 12 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Pan Eugeniusz Maksymowicz wnioskował o możliwość wzięcia udziału w dyskusji dotyczącej spraw związanych z ochroną zdrowia.

Radca prawny Pan S. Różański przypomniał, że zgodnie z § 17 ust. 1 Statutu Gminy obradom może przysłuchiwać się publiczność.

Radny Konrad Janson, z uwagi na temat sesji wniósł o możliwość zabrania głosu przez mieszkańców gminy obecnych na sesji.

Za wnioskiem radnego głosowało 9 radnych, 0 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Ad.3.

Wiceprzewodnicząca stwierdziła, że protokół z XV sesji został sporządzony zgodnie z wymogami Statutu Gminy Wolin i był wyłożony w biurze Rady Miejskiej. Radni nie wnieśli żadnych uwag, w związku z czym Wiceprzewodnicząca - radna Danuta Szubert wnioskowała o przyjęcie protokołu bez odczytywania.

Za przyjęciem protokołu bez odczytywania głosowało 11 radnych, 0 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.

Ad.4.

Radni rozpoczęli dyskusję w sprawie organizacji opieki zdrowotnej w gminie.

Radna Beata Majewska zapytała Burmistrza, na jakiej podstawie wypowiedział umowę spółce „VITA”.

Radny Mieczysław Rybakowski zadał pytanie, w jaki sposób Burmistrz zamierzał zabezpieczyć ochronę zdrowia społeczeństwa, którego 75% korzysta z usług naszej przychodni.

Radny Czesław Zieliński stwierdził, że sprawy dotyczące służby zdrowia powinny być omawiane i rozpatrywane na posiedzeniach Komisji Rady Miejskiej.

Radny Konrad Janson zauważył, że wiele różnych spraw powinno być omawianych na posiedzeniach Komisji, a zwłaszcza tak ważne jak wypowiedzenie umowy spółce medycznej. Głównym zadaniem gminy jest zapewnienie opieki zdrowotnej mieszkańcom. Był bardzo zaskoczony, gdy dowiedział się o wypowiedzeniu umowy na dzierżawę przychodni.

Radny Mieczysław Rybakowski zaznaczył, że służba zdrowia jest tak ważna, iż sprawy z nią związane powinny być omawiane na sesji.

Radny Marian Roszak stwierdził, że nie było żadnych uzgodnień ani informacji dotyczących wypowiedzenia umowy, a radni o tym fakcie dowiedzieli się z artykułów prasowych.

Pan Eugeniusz Maksymowicz zapytał, czy umowa użyczenia nadal istnieje, czy została wycofana.

Burmistrz Pan Eugeniusz Jasiewicz powiedział, że zgodnie z prawem, tj. ustawą o sa-morządzie gminnym odpowiada za podstawową opiekę zdrowotną mieszkańców gminy, natomiast zgodnie ze statutem, Burmistrz odpowiada za właściwe gospodarowanie mieniem gminnym. To Rada nadała wysokie standardy przestrzegania prawa i on jest tego przykładem - dwumiesięczna nieobecność za 5 dniowe spóźnienie ze złożeniem oświadczenia majątkowego.

Wyjaśnił, że w 2002r. przekazano spółce „VITA” przychodnię, a w ślad za uchwałą Burmistrz zawarł umowę użyczenia na 10 lat ze spółką. Stwierdził, że stroną umowy z jednej strony jest Burmistrz, a z drugiej zidentyfikowani z nazwy właściciele zareje-strowanej spółki. Zgodnie z § 12 umowy każda zmiana składu osobowego powinna być zgłoszona do urzędu, co skutkuje aneksem do umowy. Wiedział o tym, że z końcem maja odchodzi ze spółki jego żona Wanda Jasiewicz, natomiast do dnia dzisiejszego nie wie kto jest w spółce „VITA”. Poinformował, iż skontaktowała się z nim Pani Kamińska, której powiedział, żeby przyniosła wszystkie dokumenty i definitywnie sprawę załatwią. Pracownik gminy zwrócił się do spółki „VITA” o udostępnienie dokumentów potwie-rdzających złożenie pisma w dniu 5 czerwca br. Otrzymał odpowiedź negatywną. Jednak po pół godzinie Pan doktor Halicki poinformował, że na pisemny wniosek udostępni dokumenty. Burmistrz powiedział, że posiada informacje, iż pismo zostało złożone w Urzędzie ale na dzień dzisiejszy tego pisma nie ma, polecił więc sprawdzić. Każde pismo wpływające do Urzędu posiada pieczątkę i ma nadawany znamienny numer. Nie wykluczone, że pismo nie było zaewidencjonowane dlatego zwrócił się do spółki.

Pani Halina Gawrych - Kamińska wyjaśniła, że stosowne pismo zostało złożone Burmi-strzowi, na co ma potwierdzenie przyjęcia w sekretariacie.

Wiceprzewodnicząca Danuta Szubert powiedziała, że chciałaby skonfrontować wypowiedź Pana Burmistrza i Pani Kamińskiej, która miała miejsce w sekretariacie. Pani Kamińska stwierdziła, że tydzień temu spotkała się z Burmistrzem w sekretariacie, gdyż chciała umówić się na spotkanie, żeby omówić sprawę „VITY” i pismo Burmistrza.

Rozmowa trwała 20 sekund, ponieważ Burmistrz wychodził na wcześniej umówione spotkanie. Burmistrz prosił o złożenie jakiegoś pisma, ale nawet nie wiedziała jakiego. Do spotkania nie doszło.

Radny Mieczysław Rybakowski stwierdził, że też składał różne pisma i posiada po-twierdzenie pieczątką bez nadanego numeru.

Burmistrz powiedział, że nie miał zamiaru zostawić mieszkańców bez opieki medycznej. Stwierdził, że opieka medyczna odbywa się dwutorowo na majątku gminnym oraz na bazie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Burmistrz zaznaczył, że na dzień dzisiejszy umowa jest nieważna. Zapewnił, iż ani on, ani nikt inny nie zamierzał doprowadzić do tego, żeby lekarze opuścili tą przychodnię i w Kołczewie. Zapytał, zwracając się do obecnych kto uważa, że ta umowa jest ważna skoro ona nie jest ważna. Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej zadała pytanie czy nie prościej byłoby zwrócić się do spółki o uzupełnienie dokumentów.

Radny Konrad Janson zapytał, czy od momentu wypowiedzenia umowy nie powinno być innego pisma wstrzymującego to wypowiedzenie. Poinformował, że użytkownicy przychodni za użyczenie budynku płacą 12 tysięcy rocznie.

Radny Jan Klonowski stwierdził, że obecny stan prawny jest taki, że umowy nie ma. Należy skupić się jak wybrnąć z tej sytuacji. Opisał krótko zakres pracy spółki „VITA”, zaznaczając, że świadczy ona wiele innych usług. Należy zastanowić się w jaki sposób dalej pracować.

Radny Jan Frankowski przytoczył treść ustawy, która mówi o ochronie zdrowia. Powiedział, że pacjentów nie interesują rozgrywki interpersonalne, oni chcą być leczeni. Nie jesteśmy do oceniania pracy lekarzy, a potknięcia administracyjne należy usunąć. Celem jest, żeby wszyscy mieli dostęp do lecznictwa i niech powstaje więcej przychodni.

Przewodnicząca Rady Ewa Halicka powiedziała, iż posiadając pismo od Burmistrz do spółki „VITA” oraz do Burmistrza od tej spółki, stwierdza z całą pewnością, że umowa jest nadal obowiązująca. Spółka cywilna jest to spółka, w której występują osoby fizyczne. Wypowiadając budynek spółce, Pan Burmistrz powinien skierować wypowiedzenie do konkretnych osób. Burmistrz skierował pismo do jednego ze współudziałowców, co skutkowało nieprawidłowym wypowiedzeniem. Dlaczego spółka ma cierpieć z powodu, zawieruszenia się dokumentu gdzieś w gminie. Stwierdziła, że to nie pierwszy dokument, który zaginął w urzędzie. Ostatnio w ciągu pięciu godzin zapodział się fax, który nadała do gminy ze ZGWW. Powiedziała, że nie można winić rady za artykuły w prasie. Nie uważa, że radni i Burmistrz powinni brać pod uwagę artykuły prasowe. Spółka dokonała tego co wymagała umowa, złożyła dokumenty. Jak wiadomo Burmistrz wystąpił o udo-stępnienie tych dokumentów - spółkę obowiązuje kpa i odpowiedzi może udzielić w cią-gu 14 dni. Pan Burmistrz mając świadomość, że spółka zgodnie z prawem złożyła dokumenty powinien niezwłocznie aneksować umowę.

Radny Mieczysław Rybakowski stwierdził, że jako mieszkaniec gminy również korzysta z opieki medycznej świadczonej przez „VITĘ”. Uważa, że nie powinno być takiej sytuacji jaka miała miejsce obecnie. Jeśli są zainteresowane inne podmioty świadczeniem usług medycznych, to niech działają. Społeczeństwo będzie miało większą możliwość wyboru.

Pan Eugeniusz Maksymowicz poinformował, iż dowiedział się w rozmowie z radnym Zielińskim, że celem wypowiedzenia umowy było naliczenie dzierżawy, co odbije się na pacjentach. Spółka będzie musiała te koszty pokryć z NFZ, co pociągnie za sobą ograniczenie ilości skierowań na badania i inne usługi. Uważa, że Burmistrz powinien wycofać się z bezpodstawnego wypowiedzenia umowy.

Pan Marek Halicki wyjaśnił ile kosztuje utrzymanie roczne budynku przychodni. Koszty wynoszą około 67 tysięcy zł, z czego 20 tysięcy uzyskują z poddzierżawiania gabinetów innym podmiotom.

Burmistrz stwierdził, że nie zamierza wprowadzać jakichkolwiek opłat dla służby zdrowia.

Radny Czesław Zieliński powiedział, że obiekt należy użytkować w takim celu na jaki został przeznaczony. Burmistrz określił, że należy sporządzić dokument zgodny z prawem. Radny zwrócił uwagę, że okna w przychodni nie były malowane od początku i chociaż nie wie jakie są potrzeby i nakłady spółki to uważa, że może należałoby wspomóc dzierżawcę przy remoncie.

Radny Konrad Janson wnioskował o rozważenie możliwości sprzedaży Przychodni spółce, która zadba o wygląd budynku i podniesie jakość opieki zdrowotnej.

Radny Jan Klonowski apelował o zakończenie rozmowy i proponował ustalenie spotkania Burmistrza ze spółką „VITA”.

Burmistrz poinformował, że jego żona Wanda Jasiewicz i on Eugeniusz Jasiewicz 1/3 przychodni w Kołczewie, od maja, dali do użytkowania bezpłatnego na rzecz spółki „VITA”.

Pan Marek Halicki odpowiedział, że nie było bezpłatnego przekazania budynku, a spółka „VITA ”płaci za wszystko i ponosi wszelkie koszty utrzymania przychodni w Kołczewie.

Starosta Kamieński Pan Paweł Czapkin przypomniał, na jakie cele został przekazany budynek przychodni i kiedy można zerwać umowę. Zaznaczył, że jest ona na czas określony w związku z czym obowiązują inne zasady rozwiązania umowy.

Ad.5.

W wolnych wnioskach Pan Burmistrz poinformował, iż 16 września 2007r. odbędą się gminne Dożynki i zaprosił wszystkich do czynnego wzięcia w nich udziału. Powiedział, że przygotowane są tablice informacyjne, które będą rozmieszczone na terenie miasta.

Radny Konrad Janson powrócił do wcześniejszego wniosku w sprawie zakupu radia do świetlicy wiejskiej w Warnowie. Burmistrz odpowiedział, że radio zostanie zakupione.

Burmistrz poinformował, że w sobotę 2 września odbędzie się festyn dla dzieci „Pożegnanie wakacji”.

Wiceprzewodnicząca radna Danuta Szubert przedstawiła wniosek Pani Danuty Jabłońskiej.

Burmistrz wyjaśnił, że Pani Jabłońska zaskarżyła gminę o wypłacenie 40 tyś. za poniesione koszty dowożenia córki do szkoły. Burmistrz nie podejmie się prowadzenia jakichkolwiek negocjacji bez zgody rady.

Pani Ewa Halicka powiedziała, żeby pismo skierować do radców prawnych, czy gmina może prowadzić negocjacje zmierzające do zawarcia ugody.

Ad.6.

Wobec wyczerpania porządku obrad Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Szubert o godz. 1740 zamknęła posiedzenie XVI nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wolinie.

PRZEWODNICZĄCA RADY

Ewa Halicka

Protokołowała

Bogusława Szmigiel

4

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krzysztof Konieczny 23-04-2008 10:12
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krzysztof Konieczny 23-04-2008
Ostatnia aktualizacja: - 23-04-2008 10:12